Results for Sheringham Park - 24-Mar-2019

Course Results

Brown

Results

6.97km 240m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Glen Richardson NOR M21 55:46  
2nd Oliver Tomlinson SMOC M35 70:08 +14:22
3rd Donatas Tumaitis SLOW M35 74:11 +18:25
4th Daniel Cowley NOR M35 77:04 +21:18
5th Ben Bethell NOR M40 80:23 +24:37
6th Noel Schorah DEE M55 83:06 +27:20
7th Alan Spidy NOR M55 83:09 +27:23
Brown standard time 83:39
8th Michael Chopping RAFO M60 86:02 +30:16
9th Shane Muggeridge HAVOC M21 87:22 +31:36
10th Sam Hague WAOC M18 88:23 +32:37
11th Helen Lloyd NOR W60 96:56 +41:10
12th James Austin-Mills NOR M35 103:42 +47:56
13th Rob Jackman NOR M40 130:32 +74:46
14th Carmine De Grandis & Matthew Harris IND   137:41 +81:55

Blue

Results

5.59km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Renfrew NOR M50 45:38  
2nd Michael Muggeridge HAVOC M55 50:35 +4:57
3rd Howard Alcock NOR M45 53:10 +7:32
4th Mick Lucking NOC M60 53:23 +7:45
5th Paul Beckett HAVOC M55 53:51 +8:13
6th Duncan Harrison SOS M45 54:16 +8:38
7th Daniel Goldsworthy NOR M45 54:39 +9:01
8th Guy Lidbury HAVOC M50 54:59 +9:21
9th William Bartram NOR M16 55:41 +10:03
10th Andrew Henderson WAOC M55 57:00 +11:22
11th John Ward NOR M50 58:34 +12:56
12th Richard Pownall SMOC M60 59:02 +13:24
13th Jonathan Gilbert NOR M60 59:18 +13:40
14th Stephen Borrill WAOC M45 59:54 +14:16
15th Peter Woods WAOC M60 62:15 +16:37
16th Clive Wilkinson SUFFOC M55 62:18 +16:40
17th Paul Goldsworthy NOR M55 63:02 +17:24
18th Julia Volungeviciene LEVCIO W21 66:15 +20:37
19th David Cronk WAOC M55 66:30 +20:52
20th Bronwen Mansel SUFFOC W21 68:23 +22:45
21st Roger Parker NOR M60 70:34 +24:56
22nd Bob Hill RAFO M60 70:56 +25:18
23rd Richard Bonnett BAOC M60 71:36 +25:58
Blue standard time 71:36
24th Ian Lonsdale NOR M60 72:38 +27:00
25th Malcolm Lyon SLOW M60 73:32 +27:54
26th Robin Bourne WAOC M55 73:59 +28:21
27th David Vinsen NOR M55 75:18 +29:40
28th Ken Warren NOR M55 79:07 +33:29
29th Peter Carlill NOR M60 79:56 +34:18
30th Simon Hooton SUFFOC M60 80:32 +34:54
31st Thomas Bartram NOR M18 80:54 +35:16
32nd Peter Duthie WAOC M60 81:13 +35:35
33rd Andrew Elliott SUFFOC M45 81:41 +36:03
34th Rod Mansel SUFFOC M60 83:15 +37:37
35th Lily Alger CUOC W21 90:27 +44:49
36th Jean-Pierre Carraud SOS M50 91:02 +45:24
37th Philip Hague WAOC M50 92:45 +47:07
38th Owen Warnock NOR M60 92:56 +47:18
39th Colin Jackson HAVOC M60 100:01 +54:23
40th Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M45 109:20 +63:42
41st Nita Jackman NOR W45 134:53 +89:15
42nd Carly Collings RAFO W21 135:45 +90:07
  James Alger NOR M50 m15  
  Jenkins Family IND   m8-20  
  Mark Nixon NOR M50 m9-19  

Green

Results

4.39km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Mick Liston NOR M70 46:18  
2nd Paul Johnson SYO M65 48:21 +2:03
3rd Camilla Darwin WAOC W50 49:37 +3:19
4th Michael Bickle WAOC M70 52:09 +5:51
5th Garry Parmenter HAVOC M70 52:40 +6:22
6th Michael Nell RAFO M65 55:06 +8:48
7th Sarah Mansel SUFFOC W50 55:41 +9:23
8th John Collyer SOS M70 57:43 +11:25
9th Ian Shephard NOR M65 57:46 +11:28
10th Joanne Nell RAFO W55 58:50 +12:32
n/c Kay Goldsworthy NOR W40 58:57  
11th Katharine Bartram NOR W45 59:34 +13:16
12th Chris Shaw HAVOC M70 59:37 +13:19
13th Julia Baldwin SUFFOC W45 60:04 +13:46
14th Helen Nisbet SMOC W55 60:36 +14:18
15th Kim Eden NOR W60 61:03 +14:45
16th Janet Cronk WAOC W60 62:00 +15:42
17th Sally Wilkinson SUFFOC W55 63:33 +17:15
18th Philip Halford SUFFOC M65 65:13 +18:55
19th Ian Burrell NOR M55 65:54 +19:36
20th Ian Smith WAOC M60 65:56 +19:38
21st Sue Woods WAOC W60 66:52 +20:34
22nd Andrew Willington NOR M60 67:52 +21:34
23rd Sandra Mather SMOC W50 68:57 +22:39
Green standard time 69:27
24th Helen Hague WAOC W50 70:37 +24:19
25th Stephen Searle NOR M65 71:09 +24:51
26th Joe Welham NOR M40 71:53 +25:35
27th Tim Eden NOR M65 72:20 +26:02
28th Peter Lund WAOC M60 77:46 +31:28
29th Caroline Louth WAOC W55 78:30 +32:12
30th Colin Butler SUFFOC M70 78:40 +32:22
31st Ceri Renouf SOS W45 78:51 +32:33
32nd Barbara Beckett HAVOC W60 79:22 +33:04
33rd Janet Biggs HAVOC W65 84:01 +37:43
34th Ed Mumford-Smith NOR M50 84:39 +38:21
35th Rachel Thomas SMOC W60 86:54 +40:36
36th Hugh Wiltshire HH M70 88:50 +42:32
37th Luke Fox NOR M16 92:48 +46:30
38th Clive & Susanne Gristwood NOR   93:14 +46:56
39th Julia Paul NOR W65 123:13 +76:55
40th Liz Large NOR W50 135:40 +89:22
41st Paul Garton NOR M65 147:16 +100:58
  Sue Hartley WAOC W60 m3-16  
  Andrew Gass IND M70 m15  

Short Green

Results

3.37km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Hilary Palmer NOC W70 40:21  
2nd Judy Johnson SYO W65 41:28 +1:07
3rd John Palmer NOC M70 44:35 +4:14
4th Mark Fowler NOR M50 47:39 +7:18
5th Don Nisbet SMOC M55 48:06 +7:45
6th Noreen Ives WAOC W65 50:17 +9:56
7th Chris Morley WAOC M75 52:36 +12:15
8th Jenny Collyer SOS W70 57:23 +17:02
9th James Collings RAFO M40 64:00 +23:39
Short Green standard time 64:00
10th John Harris WAOC M70 66:08 +25:47
11th Paul Lowe SUFFOC M60 68:50 +28:29
12th Rodney Freeburn NOR M80 72:17 +31:56
13th Chris Gay SUFFOC W65 87:32 +47:11
14th Julia Mumford-Smith NOR W50 93:04 +52:43
15th Hazel Bickle WAOC W65 103:21 +63:00
16th Ginny Garrod IND W65 163:17 +122:56
  John Russell SOS M75 m9-10  

Very Short Green

Results

2.62km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Gillian Pilgrim NOR W75 46:18  
n/c Ben & Matthew Bethell IND   55:50  
2nd Barbara George NOR W85 56:59 +10:41
3rd Seonaid Dudley WAOC W80 61:53 +15:35
Very Short Green standard time 69:27
4th Geraldine Russell SOS W75 89:08 +42:50
5th Alan Coddington NOR M85 110:49 +64:31
6th Sue Vine NOR W75 151:54 +105:36

Light Green

Results

3.3km 90m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oliver Prince SOS M14 33:22  
2nd Theo Steventon-Barnes SUFFOC M14 52:00 +18:38
3rd Rob Fuller IND M35 52:40 +19:18
4th Sarah Cahen IND W35 53:45 +20:23
5th Alesha Lowe SUFFOC W16 65:54 +32:32
6th Grant & Jackson Wheeler NOR   69:09 +35:47
7th Wendy & Steve Cowley NOR   69:24 +36:02
8th Peter Coleman NOR M60 74:58 +41:36
Light Green standard time 74:58
9th Matthew Bethell NOR M14 75:31 +42:09
10th David Cannell NOR M55 79:55 +46:33
11th Barbara Wiltshire HH W70 85:00 +51:38
12th David Pooley NOR M60 88:01 +54:39
13th Dan Goodwin & Nikki Neile IND   101:00 +67:38
14th Alison Fuller IND W65 105:37 +72:15
  John Eglen IND M70 m4  

Orange

Results

2.84km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Graham Wardle NOR M65 31:06  
2nd Hebe Darwin WAOC W12 32:35 +1:29
3rd Philip Bartram NOR M45 33:18 +2:12
4th John Hartley WAOC M60 44:25 +13:19
5th Joel Fox IND M12 45:07 +14:01
6th Danielle Fox IND W35 47:18 +16:12
7th Craig Cluley IND M21 49:34 +18:28
8th Daisy, Roman & James C&S ESU   58:14 +27:08
Orange standard time 58:14
9th Elaine Wardle NOR W55 60:15 +29:09
10th Abigail Prince SOS W12 62:27 +31:21
11th John Toll NOR M80 65:58 +34:52
12th Henry, Matthew & Milo C&S ESU   75:18 +44:12
13th Keziah Bailey NOR W14 75:55 +44:49
14th Millie, Charlotte & Sarah 1TG W12 101:32 +70:26
15th Aileen Butler SUFFOC W70 102:16 +71:10
16th Geoff Eagles NOR M65 102:42 +71:36

Yellow

Results

2.16km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alex Darwin WAOC M10 30:35  
2nd Annabelle & Eleanor Milligan IND   35:22 +4:47
3rd Lily Nguyen NOR W12 37:26 +6:51
4th Sean O'Malley & Oliver Howard NORSCH M12 39:11 +8:36
5th Laura Goldsworthy IND W21 39:30 +8:55
6th Federico & Jenny De Grandis IND   41:12 +10:37
7th Charlie Maule-Lidbury HAVOC M10 43:54 +13:19
8th Jenny, Emily & Adam IND   44:43 +14:08
Yellow standard time 45:53
9th Kim, Caroline & Jon 1TG   47:38 +17:03
10th Lily D'Souza IND W10 52:40 +22:05
11th Joseph D'Souza IND M10 52:43 +22:08
12th Mary D'Souza IND W40 52:44 +22:09
13th Jacqui & Mike Welham IND   68:03 +37:28
14th Cowley Family NOR   70:28 +39:53

White

Results

1.46km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Marcus Richardson NOR M8 14:05  
2nd Isaac Goldsworthy NOR M4 38:12 +24:07
White standard time 38:12